Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

13 października – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ NOSZENIA GARNITURU

Szacuje się, iż pierwszy garnitur pojawił się około 1700 roku. Jego krój daleki był od tego, który znamy z dzisiejszych wybiegów i projektów. Najczęściej inspirowany był męskimi rajstopami lub bryczesami. Te drugie przypominały znane nam obecnie “rybaczki”, które wiodły prym w latach 90-tych. Wiązane pod kolanem, rozszerzane spodnie uchodziły za eleganckie i były mocną inspiracją do późniejszych kompletów, zwanych później garniturami.

Co ciekawsze, noszono je z długimi płaszczami i marynarkami, sięgającymi za pośladki. Tak skonstruowany strój tworzył zupełnie nowe proporcje i uważany był za niezwykle bogaty i dostojny. Z czasem rękawy płaszczów zostały zwężone, a do zestawu z bryczesami dodano również dopasowane, zapinane na guziki kamizelki.

Garnitury mocno utożsamiane i przypisywane są modzie angielskiej. Nic dziwnego, ponieważ to tam pierwszy raz pojawił się surdut. Surdut, najprościej mówiąc, to pierwszy krój, najbliższy naszym dzisiejszym marynarką. Sięgające kolan, skrojone okrycie wierzchnie, z klapami na wysokości karku i klatki piersiowej. Urzekały przede wszystkim swoim prostym krojem, brakiem dodatków i wzorów. Kontrast pomiędzy dotychczasowymi, barokowymi i francuskimi żakietami ujął świat, a garnitur zaczynał nabierać znanej nam dziś klasy.

Niewątpliwym krokiem milowym były stroje stworzone dla księcia Walii – Jerzego. Jego doradca i stylista uznał, iż tak wysokie stanowisko musi być uważane za ikonę elegancji. Dlatego też odstąpił od bryczesów, od przeskalowanych płaszczy. Postawił na dopasowane, dwurzędowe surduty, a także pierwszy krawat. To wtedy pojawił się skrawek, luźno zwisającego materiału u szyi, który dziś został przekształcony w ozdobny krawat. Klasyka została dopięta na ostatni guzik, gdy wraz z tak skrojonym garniturem zaczęto nosić białe koszule – wykrochmalone, lejące, przewiewne i delikatne dla skóry. To wtedy, w Londynie, pojawiło się krawiectwo miarowe, czyli szyte na indywidualne zamówienia, dopasowane, podkreślające sylwetkę.

Dziś garnitury dzielimy na dwie kategorie. Klasyczne, dobrze skrojone, dwurzędowe, okalające męską sylwetkę. Ekstrawaganckie – powracające nijako do XVIII wieku, gdzie kolor, krój i wzór królował na ulicach i dworkach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Noszenia Garnituru prezentujemy poniżej kilka fotografii przedstawiających Panów w garniturach w czasie różnych uroczystości. Fotografie pochodzą z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach.

Opracowanie Paulina Kaleta

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-11-03 13:33przez:
Opublikowano:2020-10-13 00:00przez:
Zmodyfikowano:2020-12-01 12:45przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:9278

Rejestr zmian

  • [2020-12-01 12:45:27]m
  • [2020-12-01 11:57:17]m
  • [2020-12-01 10:15:44]m