Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Konkurs na wspomnienia i opracowania historyczno-literackie dotyczące terenu działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach - wyniki

W dniu 9 października 2022 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach miała miejsce uroczystość ogłoszenia wyników Konkursu na wspomnienia i opracowania historyczno-literackie dotyczące terenu działania Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulisławicach ogłoszonego wspólnie przez jednostkę OSP Sulisławice, Archiwum Państwowe w Kielcach i Gminny Ośrodek Kultury w Łoniowie.

Do Konkursu zgłoszono 11 prac 10 autorów, w tym w kategorii pierwszej prace naukowe i popularno-naukowe – 3 prace i w kategorii drugiej na pozostałe prace m. in. monografie, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki oraz prace literackie – 8 prac.

Kapituła Konkursu wyłoniła

w kategorii pierwszej na prace naukowe i popularno-naukowe jednego laureata

  1. Marek Jedynak, Z Sulisławic do Ameryki. Marian Piotr Sierant „Marian” (1924-2015).

w kategorii drugiej na pozostałe prace m. in. monografie, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki oraz prace literackie trzech laureatów (w kolejności alfabetycznej

  1. Zofia Kryszczyńska, Podróż życia zaczyna się na końcu świata
  2. Piotr Sudra, Ziemia Sandomierska. Krzyżtopór – Klimontów – Sandomierz – Sulisławice – Wólka Gieraszowska. Nie ma przypadków, są znaki – tylko trzeba je umieć czytać.
  3. Zofia Szpernal, „Cudem przeżyłem…” Wojciech Podsiadły – Bohater scalający historię rodziny z historią Polski we wspomnieniach wnuczki Zofii.

Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić nadesłane prace

w kategorii pierwszej

  1. Janusz Gmitruk, dr hab. Piotr Matusak (1941-2020) – historyk dziejów ojczystych.
  2. Tomasz Kowal, Odnowienie Izby Pamięci Organizacji „Odwet” i Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w starym kościele w Sulisławicach.

w kategorii drugiej

  1. Jan Kapusta, 100 lecie OSP Sulisławice wspomnienia dowódcy uroczystości.
  2. Gwenaële Le Fur Debicki, Losy rodziny Dębickich związanej z majątkiem Ruszcza Płaszczyzna w parafii Sulisławice.
  3. Tomasz Staszewski, Napad na karczmę.
  4. Antoni Urbański, Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Gieraszowice z lat 1925-1960.
  5. Antoni Urbański, Wincenty Urbański wójt gminy Łoniów.

 

Spuścizną konkursu jest książka pt. Z dziejów Sulisławic i nie tylko… Prace konkursowe, w której opublikowano wszystkie zgłoszone do Konkursu prace. Książka została wydana w koedycji OSP Sulisławice i Archiwum Państwowe w Kielcach. Jej recenzentami byli:  dr hab. Jerzy Gapys, prof. UJK i dr hab. Edyta Majcher-Ociesa. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Sulisławice – ocalić od zapomnienia” zrealizowana w ramach progamu EtnoPolska.

Uczestnicy, którzy chcieli mogli wiedzieć Izbę Pamięci Organizacji „Odwet” i Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w starym kościele w Sulisławicach.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-10-12 10:42przez:
Opublikowano:2022-10-12 10:55przez: AK
Zmodyfikowano:2022-10-12 10:54przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:3104

Rejestr zmian

  • [2022-10-12 10:54:48]AKm
  • [2022-10-12 10:54:35]AKm
  • [2022-10-12 10:39:35]AKn