Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Podpisanie umowy z dr. Andrzejem Rembalskim

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż zasób Archiwum powiększy się o kolejne materiały przekazane przez Darczyńcę.

W poniedziałek 19 grudnia w obecności Dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesławy Rutkowskiej  umowę przekazania swoich zbiorów podpisał dr. Andrzej Rembalski.

Tym samym nasz zasób powiększy się o kolejny zespół archiwalny: nr 3521 - Zbiór dr. Andrzeja Rembalskiego

Dr Andrzej Rembalski urodził się 24 marca 1944 roku w Kielcach, historyk i regionalista. Absolwent Studium Nauczycielskiego w Kielcach, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Doktorat nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał na Akademii Świętokrzyskiej.

Od 1958 roku działa w ZHP. Pełnił m.in. funkcję komendanta Hufca Kielce-miasto i zastępcy komendanta Chorągwi ZHP im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Od roku 1960 członek PTTK, gdzie był m. in. sekretarzem Zarządu Okręgu, wiceprezesem i prezesem Zarządu Wojewódzkiego. Od 1969 roku pełnił funkcję sekretarza, a potem wiceprezesa zarządu Towarzystwa Przyjaciół Górnictwa Hutnictwa i Przemysłu Staropolskiego w Kielcach. Od 2015 r. jest Członkiem Honorowy PTTK.

Pracował w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach, Wyższej Szkole Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach oraz Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach.

Jest autorem wielu  publikacji i artykułów związanych z regionem.  Publikował m.in. w wydawnictwach: KTN, Muzeum Ziemi PAN, WSP w Kielcach, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Universitas Studiorum Polona w Wilnie.

 Dr Andrzej Rembalski przekazał do zasobu  materiały dotyczące własnej działalności naukowej i społecznej w Związku Harcerstwa Polskiego, w PTTK, Towarzystwie Przyjaciół Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Staropolskiego, Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa w Województwie Świętokrzyskim, a także jako nauczyciela akademickiego, promotora prac naukowych, autora wielu publikacji o tematyce harcerskiej oraz laureata wielu odznaczeń i wyróżnień państwowych i przyznawanych przez organizacje społeczne.

Zbiór zawiera między innymi materiały dotyczące organizacji wielkich imprez o zasięgu ogólnopolskim jak Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej czy Dymarki Świętokrzyskie, wiele fotografii i publikacji w tym broszur wydawanych w bardzo niskich nakładach w okresie przed i powojennym – wręcz unikalnych - o różnej tematyce związanej z obszarami zainteresowań autora zbioru. Bogate materiały dotyczące własnej pracy naukowej, publikacji o charakterze naukowym i popularnym np. w prasie lokalnej.

Bardzo dziękujemy za ten gest w imieniu własnym oraz wszystkich, którzy będą korzystać z przekazanych materiałów!!

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-12-22 10:55przez:
Opublikowano:2022-12-22 10:59przez: AK
Zmodyfikowano:2022-12-22 10:58przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:2691

Rejestr zmian

  • [2022-12-22 10:58:52]AKm
  • [2022-12-22 10:54:06]AKn