Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

„Wokół Sienkiewicza”

W dniu 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

„Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. […] Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.”

Uhonorowanie Henryka Sienkiewicza wiąże się z przypadającą w 2016 r. 170. rocznicą urodzin oraz 100. rocznicą jego śmierci.

W nawiązaniu do tej daty i włączając się w obchody tegorocznego Święta Kielc, którego tematem przewodnim jest hasło „Wokół Sienkiewicza”, Archiwum Państwowe w Kielcach prezentuje wybór archiwaliów znajdujących się jego zasobie oraz w zbiorach Sądu Rejonowego w Kielcach dotyczących zarówno osoby pisarza, jak i miejsca, które na Ziemi Kieleckiej kojarzone jest z jego osobą – Oblęgorkiem.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2016-06-24 14:14przez:
Opublikowano:2016-06-24 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:8007

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.