Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Te rządki krzywe, jakby napisane sierpem…:(Julian Przyboś, Łuk)

W dniu 9 października przypada Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Jest to jedno ze świąt, które pojawia się w kalendarzu świąt nietypowych. Sama historia pisania listów sięga czasów starożytnych. List jako sposób przekazywania treści jest znany od czasów wynalezienia pisma. Pisanie listów rozpowszechnione było już w starożytnym Egipcie czy Chinach, później w Imperium Rzymskim oraz starożytnej Grecji.

W dawnej Polsce pierwszymi formami przekazywania informacji były tzw. "wici" za pomocą których zwoływano rycerzy na wyprawy wojenne. Na dworze królewskim utrzymywano też posłańców, z zadaniem szybkiego i bezpiecznego dostarczania wiadomości, mających istotne znaczenie dla państwa. Samym zaś sporządzaniem listów czy pism dla władców i wielmożów trudnili się najczęściej zakonnicy. Była to umiejętność bardzo szanowana i wysoko opłacana.

Z biegiem czasu zaczęto odkrywać coraz doskonalsze sposoby przemieszczania się, więc korespondencja docierała do odbiorcy szybciej. Obecnie technologia jest na tak zaawansowanym poziomie, że wysłanie do kogoś wiadomości trwa ułamek sekundy. Rozbudowane formy pisemne zastąpiły krótkie komunikaty, które można ze sobą wymieniać na bieżąco. Szybkość życia oraz udogodnienia technologiczne sprawiły, że pierwotna forma listu jest coraz rzadziej stosowana.

 

                                                                                  Wybór materiałów Iwona Pogorzelska

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-10-06 14:36przez:
Opublikowano:2023-10-06 15:01przez: AK
Zmodyfikowano:2023-10-06 15:00przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:686

Rejestr zmian

  • [2023-10-06 15:00:55]AKm
  • [2023-10-06 14:35:19]AKn