Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Lekcje archiwalne on-line

Artykuły

  • Bodzentyn – Zagroda Czernikiewiczów

    W Bodzentynie, przy ulicy 3 Maja 13 znajduje się zabytkowa zagroda Czernikiewiczów. Zajmuje ona zachodnią połowę dawnej posesji należącej do tej rodziny. W skład zagrody wchodzą: budynek mieszkalny, budynek gospodarczy oraz wozownię, które wraz z zamykającym podwórze od ulicy Św. Ducha drewnianym ogrodzeniem tworzą zwarty zespół w kształcie czworoboku.

    Czytaj Więcej o: Bodzentyn – Zagroda Czernikiewiczów
  • Bodzentyn – poznaję historię mojego miasta

    Bodzentyn, dziś to małe miasteczko, ośrodek o charakterze usługowym i krajoznawczym, siedziba gminy miejsko – wiejskiej. Niegdyś miasto biskupów krakowskich, siedziba zarządu klucza dóbr biskupstwa krakowskiego. Wszystko zaczęło się w 1355 roku, kiedy to biskup krakowski Bodzanta Jankowski, herbu Poraj założył na surowym korzeniu gród nad rzeką Psarką, któremu to nadał nazwę Bodzentyn „Bodzanta Episcopi Cracoviensis situ meliori investigato, illud ad locum paulumaltioremtranstulit, in quo et civitatis amplioreshabetagros, in radica crudaextirpatos, qui etami in hancdiemetirpatur, et ex suomominieillam Bodzantyn, quo et in hancdiemretinetintitulavit”.

    Czytaj Więcej o: Bodzentyn – poznaję historię mojego miasta
  • Kielce w powstaniu styczniowym

    Sytuacja w Królestwie Polskim przed wybuchem powstania

    Po upadku powstania listopadowego rozpoczął się czas wzmożonego nadzoru policyjnego nad życiem publicznym w Królestwie Polskim. Trwał on aż do połowy XIX stulecia. Dopiero 1856 rok przyniósł dla społeczeństwa polskiego, w tym również Kielecczyzny, perspektywę zmian na lepsze. Klęska Rosji w wojnie krymskiej doprowadziła do osłabienia absolutystycznej monarchii. Podczas wizyty cara Aleksandra II w Warszawie zniesiono stan wyjątkowy, wprowadzono amnestię dla emigrantów powstania listopadowego, zezwolono na otwarcie w Warszawie Akademii Medyko Chirurgicznej i Towarzystwa Rolniczego.

    Czytaj Więcej o: Kielce w powstaniu styczniowym

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-10-12 11:19przez:
Opublikowano:2021-10-12 00:00przez: AK
Zmodyfikowano:2021-10-13 13:38przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:9391

Rejestr zmian

  • [2021-10-13 13:38:13]AKm
  • [2021-10-12 11:19:28]AKn