Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021

Z okazji przypadającego na 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów, w dniach 12-13 czerwca 2021 r. w Archiwum Państwowym w Kielcach miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy zatytułowanej „Moda Niepodległej”. Inspiracją do wyboru takiego tematu, były zbiory archiwalne pozyskane od osób prywatnych w ramach akcji prowadzonej przez Archiwa Państwowe pt. Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku tejże akcji Archiwum Państwowe w Kielcach pozyskało niezwykle cenne zbiory, pamiątki dokumentujące życie rodzinne, społeczne, zawodowe, naukę obywateli Polski na przestrzeni różnych epok historycznych, z których część znalazła swe miejsce na tej wystawie.

Na wystawie oprócz archiwaliów z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach, wykorzystano także zbiory z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz kolekcji prywatnych.

Wystawa kieleckich archiwistów stała się inspiracją dla pracowników naukowych i studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy przyłączyli się do projektu tworząc autorskie modele inspirowane modą z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Kuratorami przedsięwzięcia były: dr Ewa Bujak z Wydziału Sztuki UJK w Kielcach oraz Iwona Pogorzelska z Archiwum Państwowego w Kielcach.

Wernisaż wystawy uświetniła obecność wielu przedstawicieli świata nauki, historii, kultury i sztuki, studentów, darczyńców Archiwum, pracowników archiwów, towarzystw i stowarzyszeń przyjaciół Archiwum, bibliotek muzeów, urzędów państwowych i samorządowych, w tym m.in.: dr hab. prof. UJK Beaty Wojciechowskiej – dziekana Wydziału Humanistycznego UJK, dr Macieja Zdanowicza – prodziekana Wydziału Sztuki UJK, dr Rafała Urbańskiego – zastępcy dyrektora Instytutu Sztuk Wizualnych ds. kształcenia z Wydziału Sztuki UJK, Urszuli Łutczyk reprezentującej Starostę Powiatu Kieleckiego, Grzegorza Maciągowskiego – dyrektora Muzeum Historii Kielc, Sylwestra Kasprzyka – zastępcę dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach oraz Dariusza Wojciechowskiego – Wicedyrektora I LO im Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów były również okazją do zwiedzania niedostępnych zazwyczaj pomieszczeń jak: magazyny materiałów archiwalnych czy pracownie digitalizacji i konserwacji oraz obejrzenia najcenniejszych archiwaliów z zasobu naszego Archiwum.

Wystawę tę można oglądać w siedzibie Archiwum do 30 września 2021 r.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-06-14 13:30przez:
Opublikowano:2021-06-14 00:00przez: AK
Zmodyfikowano:2021-06-14 14:08przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:3569

Rejestr zmian

  • [2021-06-14 14:08:56]AKm
  • [2021-06-14 14:07:51]AKm
  • [2021-06-14 13:26:55]AKn