Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

27 kwietnia – Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii

W 2000 r. Organizacja World Veterinary Association ustanowiła Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii przypadający właśnie na dzień 27 kwietnia to święto ma za zadanie podkreślenie jak wielką rolę na całym świecie odgrywają lekarze weterynarii. Dbają oni nie tylko o zdrowie naszych domowych pupili. To oni przecież zajmują się zdrowiem i problemami zwierząt gospodarskich, zabezpieczenia ich hodowli i bezpieczeństwa wszelkich stworzeń wymagających pomocy specjalisty. Uprawiając ten zawód dbają o nasze bezpieczeństwo reagując i zaznaczając swój wkład w zabezpieczanie ludzkości przed zagrożeniem licznych chorób odzwierzęcych przeradzających się często na przestrzeni wieków w epidemie. Lekarze weterynarii są podobnie jak lekarze chorób ludzkich specjalistami w ratowaniu życia i zdrowia w różnych specjalizacjach medycyny weterynaryjnej.

Zawód weterynarza powstał ponad 5 000 lat temu. Za pierwszego weterynarza uważa się Urlugaledinna z Mezopotamii. Na ziemiach dzisiejszej Polski historia weterynarii sięga lat 332-334. Wtedy to hipiatra Konstantyna Wielkiego opisał metody leczenia koni stosowane przez ludy słowiańskie. W leczeniu zwierząt stosowano początkowo ziołolecznictwo i inne podobne metody pomocy zwierzętom. Z upływem czasu przy postępie nauki, techniki, myśli uwspółcześniającej się medycyny powstawały coraz to nowsze, bezpieczniejsze warunki pracy nad światem zwierząt i przyrody.

Włączając się w obchody Światowego Dnia Lekarzy Weterynarii Archiwum Państwowe w Kielcach przygotowało wystawę materiałów archiwalnych związanych z tą tematyką. Wystawa zawiera kopie cyfrowe archiwaliów dotyczących głównie lekarzy weterynarii z okresu XIX-XX wieku.Pewną grupę stanowią tu także dokumenty zawierające podstawy prawne ich kształcenia, działalności, przebiegu służby, awansu i osiągnięć podczas wykonywania tego zawodu z okresu dwóch stuleci. Zamieściliśmy także kilka fotografii lekarzy weterynarii z okresu międzywojennego.

Prezentowane dokumenty to jedynie niewielki wycinek materiałów archiwalnych poruszających to zagadnienie pośród przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Kielcach.

Przygotowała Paulina Kaleta

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-04-26 20:18przez:
Opublikowano:2024-04-26 21:25przez: AK
Zmodyfikowano:2024-04-26 21:13przez: AK
Podmiot udostępniający: Archiwum Państwowe w Kielcach
Odwiedziny:126

Rejestr zmian

  • [2024-04-26 21:13:48]AKm
  • [2024-04-26 20:14:35]AKn