Jesteś tutaj: Start / Wystawy on-line

Wystawy on-line

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2016

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - święto państwowe ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę w 1918 r. , po 123 latach niewoli, Niepodległości.

Czytaj więcej o: NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Przejdź do - Europejskie Dni Dziedzictwa w AP Kielce

Europejskie Dni Dziedzictwa w AP Kielce

9 września 2016

Europejskie Dni Dziedzictwa to, istniejący od 1991 roku, największy europejski projekt społeczno-edukacyjny będący wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej.

Czytaj więcej o: Europejskie Dni Dziedzictwa w AP Kielce
Przejdź do - 90 rocznica V Zjazdu Związku Legionistów Polskich

90 rocznica V Zjazdu Związku Legionistów Polskich

5 sierpnia 2016

W dniu 8 sierpnia 1926 r. w Kielcach „Mieście Legionów" miał miejsce V Zjazd Związku Legionistów Polskich. Uroczystości te zbiegły się z corocznymi trwającymi od 6 do 8 sierpnia 1926 r. obchodami „Marszu Szlakiem Kadrówki."

Czytaj więcej o: 90 rocznica V Zjazdu Związku Legionistów Polskich
Przejdź do - „Wokół Sienkiewicza”

„Wokół Sienkiewicza”

24 czerwca 2016

W dniu 18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

„Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. […] Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.”

Czytaj więcej o: „Wokół Sienkiewicza”
Przejdź do - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

8 kwietnia 2016

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku dzień 13 kwietnia ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Czytaj więcej o: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Przejdź do - Rok 2016 - Rokiem Cichociemnych

Rok 2016 - Rokiem Cichociemnych

15 lutego 2016

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 grudnia 2015 r. dla uczczenia 75. rocznicy pierwszego zrzutu do walki w okupowanej Polsce Cichociemnych – Spadochroniarzy Związku Walki Zbrojnej /Armii Krajowej/, który nastąpił w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku, rok 2016 ogłoszono Rokiem Cichociemnych – ludzi, którzy stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych. „Z uwagi na fakt, iż ich zasługi w bojach o niepodległość Polski były niezwykłe, a wyczyny wojenne wyjątkowe, powinni znaleźć się na stałe w panteonie naszych bohaterów narodowych” brzmi Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej o: Rok 2016 - Rokiem Cichociemnych
Przejdź do - Pamięci poległych, pomordowanych i zamęczonych na „nieludzkiej ziemi"

Pamięci poległych, pomordowanych i zamęczonych na „nieludzkiej ziemi"

11 lutego 2016

10 lutego 1940 roku władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, w czasie której (wg danych NKWD) do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię wywieziono około 140 tys. ludzi.

Czytaj więcej o: Pamięci poległych, pomordowanych i zamęczonych na „nieludzkiej ziemi"
Przejdź do - „Powstanie Listopadowe na Kielecczyźnie”

„Powstanie Listopadowe na Kielecczyźnie”

30 listopada 2015

Noc z 29 na 30 listopada 1830 r. to moment wybuchu powstania narodowego, zwanego potem Powstaniem Listopadowym, które objęło swoim zasięgiem nie tylko Królestwo Polskie, lecz również Litwę, Żmudź i Wołyń. Dla upamiętnienia 185 rocznicy tego wydarzenia Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza do obejrzenia wystawy online: „Powstanie Listopadowe na Kielecczyźnie".

Czytaj więcej o: „Powstanie Listopadowe na Kielecczyźnie”
Przejdź do - „KRESY – PODRÓŻ SENTYMENTALNA"

„KRESY – PODRÓŻ SENTYMENTALNA"

18 września 2015

Korespondentka - odkryty list - karta korespondencyjna - karta pocztowa - kartka z widokiem -widokówka. Wszystkie te nazwy określały na przestrzeni nową formę korespondencji i utrzymywania kontaktów i wymiany informacji między ludźmi, która po raz pojawiła się w roku 1865 jako projekt karty przeznaczonej do korespondencji - otwartej, bez koperty. Za wcześniejszą ich postać badacze kultury uważają zaproszenia na bale, przyjęcia, karnety gratulacyjne i świąteczne.

Czytaj więcej o: „KRESY – PODRÓŻ SENTYMENTALNA"
Przejdź do - 95. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

95. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

12 sierpnia 2015

W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku miała miejsce najważniejsza bitwa wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości Polski oraz zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa ta, zwana BITWĄ WARSZAWSKĄ, została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata.

Czytaj więcej o: 95. ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-12
Data publikacji:2015-05-12
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:6616